Wielokrotnie nagradzana rodzina OM-D Olympusa ma nowego członka: E-M10. Ten rzucający się w oczy nowoprzybyły, łączy w sobie wysoką jakość obrazu, klasyczny styl i prędkość nastawiania ostrości znane z E-M5 z pełną mocą flagowego E-M1, chociaż w bardzo kompaktowej, w całości metalowej, obudowie. W rzeczywistości, obudowa E-M10 czyni zeń jakby paradoks projektowania. Wygląda on jak DSLR, a nawet wyposażony jest w ten sam procesor obrazu TruePic VII i technologię WiFi tak, jak E- M1, ale ma tylko ułamek rozmiarów. Dla wymagających fotoamatorów szukających zaawansowanego aparatu, z którego można korzystać na co dzień, wyborem jest OM-D. Wbrew swym kompaktowym wymiarom kryjącym potężne komponenty, E-M10 ma w sobie dość miejsca dla dużego, szybkiego wizjera elektronicznego o 1 440 000 punktów, 3-calowego wychylnego LCD, 3-osiowej stabilizacji obrazu, ultraszybkiego autofokusa FAST AF - oraz dla jednego prostego dodatku, który pokochają myślący praktycznie właściciele aparatu: wysuwanej lampy błyskowej. Ta charakterystyczna dla Olympusa ergonomia i podejście do projektowania zorientowane na użytkownika sprawiają, że E-M10 solidnie trzyma się w dłoni i jest łatwy w obsłudze, mimo swoich niewielkich rozmiarów. E-M10, w jednym z dwóch zestawów z obiektywem, dostępny jest od początku lutego 2014 roku.
Warszawa, 29 stycznia 2014 – wielokrotnie nagradzana rodzina OM-D Olympusa ma nowego członka: E-M10. Ten rzucający się w oczy nowoprzybyły, łączy w sobie wysoką jakość obrazu, klasyczny styl i prędkość nastawiania ostrości znane z E-M5 z pełną mocą flagowego E-M1, chociaż w bardzo kompaktowej, w całości metalowej, obudowie. W rzeczywistości, obudowa E-M10 czyni zeń jakby paradoks projektowania. Wygląda on jak DSLR, a nawet wyposażony jest w ten sam procesor obrazu TruePic VII i technologię WiFi tak, jak E- M1, ale ma tylko ułamek rozmiarów. Dla wymagających fotoamatorów szukających zaawansowanego aparatu, z którego można korzystać na co dzień, wyborem jest OM-D. Wbrew swym kompaktowym wymiarom kryjącym potężne komponenty, E-M10 ma w sobie dość miejsca dla dużego, szybkiego wizjera elektronicznego o 1 440 000 punktów, 3-calowego wychylnego LCD, 3-osiowej stabilizacji obrazu, ultraszybkiego autofokusa FAST AF - oraz dla jednego prostego dodatku, który pokochają myślący praktycznie właściciele aparatu: wysuwanej lampy błyskowej. Ta charakterystyczna dla Olympusa ergonomia i podejście do projektowania zorientowane na użytkownika sprawiają, że E-M10 solidnie trzyma się w dłoni i jest łatwy w obsłudze, mimo swoich niewielkich rozmiarów. E-M10, w jednym z dwóch zestawów z obiektywem, dostępny jest od początku lutego 2014 roku.
OM-D design
Chociaż posiada przystępną cenę i praktyczne rozmiary, nie można wątpić, że aparatowi E-M10 brakuje specjalistycznych możliwości serii OM-D. Najnowszy dodatek do gamy flagowców Olympusa to aparat przede wszystkim dla osób, które cenią sobie zdjęcia i filmy w doskonałej jakości. Poza tym, jego piękna, ergonomiczna konstrukcja będzie przyciągać uwagę również wymagających fotografów. O ile w porównywalnych lustrzankach cyfrowych stosuje się formowanie z tworzyw sztucznych w celu zmniejszenia wagi, to E-M10 śmiało mieści się w całkowicie metalowym korpusie, który zapewnia autentyczną estetykę i solidność wykończenie aparatu szczytowej klasy. E-M10 jest deklaracją: jego właściciel będzie się cieszył trzymając to, co wygląda i obsługuje się jak istotny element wyposażenia fotograficznego. Jak na kategorię Mikro Cztery Trzecie, jest on wciąż stosunkowo niewielki, nawet z podłączonym nowym elektronicznym standardowym obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42 mm 1:3.5-5.6 EZ. Mierzona od wizjera do początkowego pierścienia obiektywu, cała obudowa E-M10, przy 63,9 mm ma podobną całkowitą głębokość, jak same korpusy rywalizujących lustrzanek cyfrowych, tak zwanych "slim" i to jeszcze przed przypięciem obiektywu.
OM-D jakość obrazu
Z serią OM-D aparat E-M10 jest związany tym samym rodowodem najwyższej klasy obrazowania, jak i szeroką gamą obiektywów Mikro Cztery Trzecie M.ZUIKO DIGITAL Olympusa. Jak zauważyły niezależne opinie, obrazy generowane przez jego 16-to megapikselowy sensor Live MOS (w aparacie OM-D E-M5) bardziej niż dorównują tym z porównywalnych lustrzanek cyfrowych. Dzięki połączeniu tego sensora z nowej generacji procesorem obrazu TruePic VII z flagowego OM-D E-M1, potencjał obrazowania na najwyższym poziomie inżynierowie Olympusa przekazali w ręce posiadaczy E-M10. TruePic VII posiada moc, aby wyciągnąć samo najlepsze z optyki wysokiej jakości, na przykład zawiera Technologię drobnych szczegółów II, która dostosowuje przetwarzanie obrazu do charakterystyki poszczególnych obiektywów i ustawień przysłony. Kolejnym atutem jest funkcja usuwania mory, która jest specjalnie dostosowana do aparatów cyfrowych nie posiadających filtra dolnoprzepustowego. Korzyścią dla jakości obrazu E-M10 jest również wbudowany w korpus 3-osiowy system stabilizacji obrazu, pochodzący wprost z pierwszego na świecie systemu 5-osiowego w E-M5 i E-M1. 3-osiowa wersja skutecznie przeciwdziała odchyleniu, przekręceniu i kołysaniu zarówno przy zdjęciach, jak i filmach w jakości HD, niezależnie od dołączonego do aparatu obiektywu, a nawet w warunkach słabego oświetlenia, lub przy użyciu ekspozycji 1/15 sek. czy dłuższej. Być może nie wszyscy właściciele E-M10 będą rozumieć, jak funkcjonują wewnątrz te zaawansowane technologie, ale wszyscy bez wyjątku będą doceniać doskonałość obrazów dostarczanych przez aparat, jako rezultat ich działania.
OM-D wizjer elektroniczny
E-M10 dziedziczy szereg innych funkcji E-M5, które sprawiają, że łatwo robić ostre, ładne obrazy, nawet gdy fotografowane obiekty są trudne do ogarnięcia. Na przykład, duży, szybki, o 1 440 000 punktów, wizjer elektroniczny (EVF) ułatwia precyzyjne kadrowanie ujęć i dokładną ocenę światła w warunkach stawiających wysokie wymagania. W porównaniu do typowych wizjerów w tej klasie aparatów, wyświetlacz jest znacznie większy. Dzięki Technologii adaptatywnej jasności (kolejna funkcja z E-M1), odtwarza on zarówno ciemne, jak i jasne sceny tak, jak są one postrzegane bezpośrednio gołym okiem. Równoważne systemy konkurencyjne zwykle nadmiernie kompensują w ekstremalnych warunkach oświetleniowych, co praktycznie uniemożliwia dokładną ocenę sceny i ustawień. W przeciwieństwie do tego, posiadacze E-M10 mogą użyć funkcji Kreatywnego sterowania, aby szybko i skutecznie ustalić kompozycję, ostrość, odcień i kolor w wizjerze i sprawdzić efekt zmian, jeszcze przed wykonaniem zdjęcia. Opóźnienie nie jest problemem w tym EVF, który prędko odtwarza obraz szybko poruszających się obiektów. Połączenie FAST AF i szybkich zdjęć sekwencyjnych sprawia, że E-M10 znakomicie nadaje się do fotografowania sportu, zwierząt oraz innych krótkotrwałych zdarzeń.
OM-D AF
FAST AF jest najszybszym ze wszystkich systemów AF Olympusa i wykorzystuje 81 pól, które pokrywają cały obraz. Obejmuje on również tryby Małe pole AF i Super Spot AF, które umożliwiają powiększenie i ustawienie ostrości dokładnie na maleńkiej części kadru. Uzupełnieniem systemu FAST AF jest to, że aparat E-M10 może fotografować sekwencyjnie przy 8 klatkach na sekundę, pokonując 4-5 klatek na sekundę większości rywali w swojej kategorii.
OM-D — walory użytkowe
Oprócz wysuwanej lampy błyskowej, E-M10 posiada wbudowane WiFi, dzięki czemu może komunikować się bezpośrednio z kompatybilnymi smartfonami i wysłać wybrane zdjęcia bezpośrednio do stron internetowych i mediów społecznościowych. Alternatywnie, smartfon może być używany jako pilot zdalnego sterowania, aby uniknąć przypadkowego poruszenia aparatem podczas długich ekspozycji. Po sparowaniu przy pomocy kodu QR, smartfon odzwierciedla Live View LCD aparatu, dzięki czemu użytkownik może zdalnie, za pośrednictwem WiFi, nastawić ostrość i wyzwolić migawkę (w trybach P, A, S, M i Filtry artystyczne). W połączeniu z nowym elektronicznym standardowym obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ, kompatybilne smartfony może być również używane do zdalnego uruchamiania zooma.
OM-D — kompatybilność obiektywów
Oczywiście, właściciele E-M10 mogą wykorzystać twórczy potencjał i elastyczność liczącej 35 członków rodziny specjalistycznych obiektywów wymiennych Olympusa* dla aparatów bez lustra, obecnie największej na świecie w kategorii bezlusterkowców. Wraz z wprowadzeniem dwóch nowych modeli, aktualna linia Mikro Cztery Trzecie wzrosła do 15. Pierwszy, to super smukły zoom "naleśnik" M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ o głębokości zaledwie 22,5 mm, jest najbardziej płaskim na świecie standardowym obiektywem zoom do zestawów*. Posiada płynny zoom elektryczny, dogodny do nagrywania filmów. Drugi, to super-jasny, lekki, o zaawansowanych parametrach optycznych, obiektyw stałoogniskowy M.ZUIKO DIGITAL 25 mm 1:1.8, który jest idealny do fotografowania portretów i zbliżeń już od 25 cm.
E-M10 będzie sprzedawany od połowy lutego 2014 roku jako samodzielny korpus (w czarnym oraz srebrnym kolorze), zestaw z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 oraz zestaw z niezwykle smukłym, czarnym obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ.
OM-D E-M10 – Akcesoria:
ECG-1 – ergonomiczny uchwyt zapewniający stabilność i większy komfort pracy.
BCL-0980 – obiektyw dekielkowy rybie oko 9 mm*do robienia fantazyjnych i superszerokokątnych zdjęć.
LC-37C – stylowa, automatyczna osłona obiektywu. Stała gotowość oraz ochrona przed kurzem i zadrapaniami.
C-44SF – pikowany pokrowiec premium idealny do przechowywania korpusu E-M10 z obiektywem 14-42 mm.
MCON-PO2 – konwerter makro umożliwiający dostosowanie innych obiektywów do fotografowania z bliska (kompatybilny z sześcioma obiektywami Olympus Mikro Cztery Trzecie).
E-M10 będzie sprzedawany od połowy lutego 2014 roku jako samodzielny korpus (w czarnym oraz srebrnym kolorze), zestaw z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 oraz zestaw z niezwykle smukłym, czarnym obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ.
Specyfikacja i wygląd produktu mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. Aktualny opis funkcji znajduje się na stronie http://www.olympus-europa.com
OM-D design
Chociaż posiada przystępną cenę i praktyczne rozmiary, nie można wątpić, że aparatowi E-M10 brakuje specjalistycznych możliwości serii OM-D. Najnowszy dodatek do gamy flagowców Olympusa to aparat przede wszystkim dla osób, które cenią sobie zdjęcia i filmy w doskonałej jakości. Poza tym, jego piękna, ergonomiczna konstrukcja będzie przyciągać uwagę również wymagających fotografów. O ile w porównywalnych lustrzankach cyfrowych stosuje się formowanie z tworzyw sztucznych w celu zmniejszenia wagi, to E-M10 śmiało mieści się w całkowicie metalowym korpusie, który zapewnia autentyczną estetykę i solidność wykończenie aparatu szczytowej klasy. E-M10 jest deklaracją: jego właściciel będzie się cieszył trzymając to, co wygląda i obsługuje się jak istotny element wyposażenia fotograficznego. Jak na kategorię Mikro Cztery Trzecie, jest on wciąż stosunkowo niewielki, nawet z podłączonym nowym elektronicznym standardowym obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42 mm 1:3.5-5.6 EZ. Mierzona od wizjera do początkowego pierścienia obiektywu, cała obudowa E-M10, przy 63,9 mm ma podobną całkowitą głębokość, jak same korpusy rywalizujących lustrzanek cyfrowych, tak zwanych "slim" i to jeszcze przed przypięciem obiektywu.
OM-D jakość obrazu
Z serią OM-D aparat E-M10 jest związany tym samym rodowodem najwyższej klasy obrazowania, jak i szeroką gamą obiektywów Mikro Cztery Trzecie M.ZUIKO DIGITAL Olympusa. Jak zauważyły niezależne opinie, obrazy generowane przez jego 16-to megapikselowy sensor Live MOS (w aparacie OM-D E-M5) bardziej niż dorównują tym z porównywalnych lustrzanek cyfrowych. Dzięki połączeniu tego sensora z nowej generacji procesorem obrazu TruePic VII z flagowego OM-D E-M1, potencjał obrazowania na najwyższym poziomie inżynierowie Olympusa przekazali w ręce posiadaczy E-M10. TruePic VII posiada moc, aby wyciągnąć samo najlepsze z optyki wysokiej jakości, na przykład zawiera Technologię drobnych szczegółów II, która dostosowuje przetwarzanie obrazu do charakterystyki poszczególnych obiektywów i ustawień przysłony. Kolejnym atutem jest funkcja usuwania mory, która jest specjalnie dostosowana do aparatów cyfrowych nie posiadających filtra dolnoprzepustowego. Korzyścią dla jakości obrazu E-M10 jest również wbudowany w korpus 3-osiowy system stabilizacji obrazu, pochodzący wprost z pierwszego na świecie systemu 5-osiowego w E-M5 i E-M1. 3-osiowa wersja skutecznie przeciwdziała odchyleniu, przekręceniu i kołysaniu zarówno przy zdjęciach, jak i filmach w jakości HD, niezależnie od dołączonego do aparatu obiektywu, a nawet w warunkach słabego oświetlenia, lub przy użyciu ekspozycji 1/15 sek. czy dłuższej. Być może nie wszyscy właściciele E-M10 będą rozumieć, jak funkcjonują wewnątrz te zaawansowane technologie, ale wszyscy bez wyjątku będą doceniać doskonałość obrazów dostarczanych przez aparat, jako rezultat ich działania.
OM-D wizjer elektroniczny
E-M10 dziedziczy szereg innych funkcji E-M5, które sprawiają, że łatwo robić ostre, ładne obrazy, nawet gdy fotografowane obiekty są trudne do ogarnięcia. Na przykład, duży, szybki, o 1 440 000 punktów, wizjer elektroniczny (EVF) ułatwia precyzyjne kadrowanie ujęć i dokładną ocenę światła w warunkach stawiających wysokie wymagania. W porównaniu do typowych wizjerów w tej klasie aparatów, wyświetlacz jest znacznie większy. Dzięki Technologii adaptatywnej jasności (kolejna funkcja z E-M1), odtwarza on zarówno ciemne, jak i jasne sceny tak, jak są one postrzegane bezpośrednio gołym okiem. Równoważne systemy konkurencyjne zwykle nadmiernie kompensują w ekstremalnych warunkach oświetleniowych, co praktycznie uniemożliwia dokładną ocenę sceny i ustawień. W przeciwieństwie do tego, posiadacze E-M10 mogą użyć funkcji Kreatywnego sterowania, aby szybko i skutecznie ustalić kompozycję, ostrość, odcień i kolor w wizjerze i sprawdzić efekt zmian, jeszcze przed wykonaniem zdjęcia. Opóźnienie nie jest problemem w tym EVF, który prędko odtwarza obraz szybko poruszających się obiektów. Połączenie FAST AF i szybkich zdjęć sekwencyjnych sprawia, że E-M10 znakomicie nadaje się do fotografowania sportu, zwierząt oraz innych krótkotrwałych zdarzeń.
OM-D AF
FAST AF jest najszybszym ze wszystkich systemów AF Olympusa i wykorzystuje 81 pól, które pokrywają cały obraz. Obejmuje on również tryby Małe pole AF i Super Spot AF, które umożliwiają powiększenie i ustawienie ostrości dokładnie na maleńkiej części kadru. Uzupełnieniem systemu FAST AF jest to, że aparat E-M10 może fotografować sekwencyjnie przy 8 klatkach na sekundę, pokonując 4-5 klatek na sekundę większości rywali w swojej kategorii.
OM-D — walory użytkowe
Oprócz wysuwanej lampy błyskowej, E-M10 posiada wbudowane WiFi, dzięki czemu może komunikować się bezpośrednio z kompatybilnymi smartfonami i wysłać wybrane zdjęcia bezpośrednio do stron internetowych i mediów społecznościowych. Alternatywnie, smartfon może być używany jako pilot zdalnego sterowania, aby uniknąć przypadkowego poruszenia aparatem podczas długich ekspozycji. Po sparowaniu przy pomocy kodu QR, smartfon odzwierciedla Live View LCD aparatu, dzięki czemu użytkownik może zdalnie, za pośrednictwem WiFi, nastawić ostrość i wyzwolić migawkę (w trybach P, A, S, M i Filtry artystyczne). W połączeniu z nowym elektronicznym standardowym obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ, kompatybilne smartfony może być również używane do zdalnego uruchamiania zooma.
OM-D — kompatybilność obiektywów
Oczywiście, właściciele E-M10 mogą wykorzystać twórczy potencjał i elastyczność liczącej 35 członków rodziny specjalistycznych obiektywów wymiennych Olympusa* dla aparatów bez lustra, obecnie największej na świecie w kategorii bezlusterkowców. Wraz z wprowadzeniem dwóch nowych modeli, aktualna linia Mikro Cztery Trzecie wzrosła do 15. Pierwszy, to super smukły zoom "naleśnik" M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ o głębokości zaledwie 22,5 mm, jest najbardziej płaskim na świecie standardowym obiektywem zoom do zestawów*. Posiada płynny zoom elektryczny, dogodny do nagrywania filmów. Drugi, to super-jasny, lekki, o zaawansowanych parametrach optycznych, obiektyw stałoogniskowy M.ZUIKO DIGITAL 25 mm 1:1.8, który jest idealny do fotografowania portretów i zbliżeń już od 25 cm.
E-M10 będzie sprzedawany od połowy lutego 2014 roku jako samodzielny korpus (w czarnym oraz srebrnym kolorze), zestaw z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 oraz zestaw z niezwykle smukłym, czarnym obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ.
OM-D E-M10 – Akcesoria:
ECG-1 – ergonomiczny uchwyt zapewniający stabilność i większy komfort pracy.
BCL-0980 – obiektyw dekielkowy rybie oko 9 mm*do robienia fantazyjnych i superszerokokątnych zdjęć.
LC-37C – stylowa, automatyczna osłona obiektywu. Stała gotowość oraz ochrona przed kurzem i zadrapaniami.
C-44SF – pikowany pokrowiec premium idealny do przechowywania korpusu E-M10 z obiektywem 14-42 mm.
MCON-PO2 – konwerter makro umożliwiający dostosowanie innych obiektywów do fotografowania z bliska (kompatybilny z sześcioma obiektywami Olympus Mikro Cztery Trzecie).
E-M10 będzie sprzedawany od połowy lutego 2014 roku jako samodzielny korpus (w czarnym oraz srebrnym kolorze), zestaw z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 oraz zestaw z niezwykle smukłym, czarnym obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ.
Specyfikacja i wygląd produktu mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. Aktualny opis funkcji znajduje się na stronie http://www.olympus-europa.com