Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tym samym mianem na Podlasiu określa się ludzi, którzy żyją zgodnie z rytmem ziemi, tak jak korzeń są z nią mocno związani. Adam Pańczuk przez kilka ostatnich lat portretował tę niezwykłą więź, pokazując ją przede wszystkim w serii zaskakujących, mocnych portretów. Prace utrzymane są w konwencji realizmu magicznego, co pozwala na ich szeroki odbiór i wyjście poza ramy stereotypowego ...
Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tym samym mianem na Podlasiu określa się ludzi, którzy żyją zgodnie z rytmem ziemi, tak jak korzeń są z nią mocno związani. Adam Pańczuk przez kilka ostatnich lat portretował tę niezwykłą więź, pokazując ją przede wszystkim w serii zaskakujących, mocnych portretów. Prace utrzymane są w konwencji realizmu magicznego, co pozwala na ich szeroki odbiór i wyjście poza ramy stereotypowego spojrzenia na polską wieś.
Każde ze zdjęć to rozległa, wychodząca poza kadr historia o związku człowieka z naturą, o zawierzeniu jej swojego życia. Doskonałe, czarno-białe prace z cyklu Karczeby zwróciły już uwagę krytyków zza granicy, m.in.: z Francji i USA.
Projekt został wyróżniony między innymi przez jury konkursu Magnum Expression Award 2009 i Sony World Photography Award 2009.
Yours Gallery, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 33,
wystawa czynna od 29 stycznia do 7 marca