sobota, 02 listopad 2024

jelski--080Debiutancka wystawa Chrzest Michała Jelskiego składa się z dziesięciu fotografii i filmu przedstawiającego tytułowy rytuał przejścia organizowany przez młodzież na koloniach letnich. Fotografie Jelskiego wymykają się łatwym podziałom na, mający swe źródła w etnologii, dokument fotograficzny i, typową dla skomercjalizowanej kultury wizualnej, fotografię inscenizowaną. ...

jelski--200Debiutancka wystawa Chrzest Michała Jelskiego składa się z dziesięciu fotografii i filmu przedstawiającego tytułowy rytuał przejścia organizowany przez młodzież na koloniach letnich. Fotografie Jelskiego wymykają się łatwym podziałom na, mający swe źródła w etnologii, dokument fotograficzny i, typową dla skomercjalizowanej kultury wizualnej, fotografię inscenizowaną.

Niezwykle piękne zdjęcia Jelskiego ogniskują się wokół nieletnich bohaterek, które z niewinnego wieku dziecięcego przechodzą niejako na naszych oczach w dużo bardziej problematyczny okres dojrzewania. Prace tworzące wystawę Chrzest można zapewne porównywać z twórczością takich gwiazd jak Sally Mann czy Rineke Dijkstra, ale chyba lepiej skupić się na tym, co o momencie inicjacji ma do powiedzenia sam autor.

Michał Jelski (ur. w 1981 w Gorzowie Wielkopolskim) mieszka i pracuje w Glasgow w Szkocji.

Interesują mnie zwłaszcza te wszystkie dziwne rytuały wymyślone przez dzieci i przekazywane następnym rocznikom. Rzeczy typu: dziwne napoje i pokarmy niczym zmutowana komunia katolicka. Poza tym, nie oczyszczenie jak na chrzcie, ale totalne umorusanie; błoto, mąka i jajko, a potem mycie zębów. Te wszystkie przebrania i eksponaty mówią dużo o naszej kulturze, świadomej i nieświadomej symbolice. Także o zjawiskach typu "fala". (...)

Fotografowałem raz w roku w wakacje na obozie sportowym dla dziewczyn. Problem był w tym, że chrzest taki trwa około godziny, więc tak naprawdę było bardzo mało czasu i wszystko było w pośpiechu, a akcja toczyła się w wielu miejscach naraz.

Poza tym używałem średnioformatowego aparatu, który nie był idealny do zdjęć naprawdę z akcji, ale dawał za to szczegół i ten moment skupienia, zatrzymania na chwilę. Materiał ten powstał na przestrzeni 2004-2007 roku w tym samym kręgu osób.

Starsze dziewczyny chrzciły młodsze, sytuacja się powtarzała następnego lata, gdzie te same dziewczyny z poprzedniego roku chrzciły tym razem nową grupę.

Michał Jelski (fragment rozmowy kuratora z Artystą)

Kurator Adam Mazur


Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galeria Wejście, Warszawa, ul. Jazdów 2, wystawa czynna od 6 do 28 lutego, godz. 18.00