Celem projektu organizowanego przez Fundację SPOT i Instytut Socjologii UAM jest refleksja nad relacjami, które zawiązujemy ze zdjęciami prywatnymi, a planowanym rezultatem wystawa w SPOT.
Idea
Mówiąc o fotografii, myślimy często o kawałku papieru czy plamie pikseli posiadających zdolność …
Celem projektu organizowanego przez Fundację SPOT i Instytut Socjologii UAM jest refleksja nad relacjami, które zawiązujemy ze zdjęciami prywatnymi, a planowanym rezultatem wystawa w SPOT.
Idea
Mówiąc o fotografii, myślimy często o kawałku papieru czy plamie pikseli posiadających zdolność odsyłania do minionych wydarzeń. Fotografia znaczy wtedy tyle, co przedstawienie. Migoczące zza przedniej szyby samochodu, wertowane w gazetach, rozsyłane i komentowane w Internecie. Znikające. Coraz więcej takiej fotografii. Niezależnie od tego, niektórym obrazom użyczamy zdecydowanie więcej miejsca w naszej pamięci i wyobraźni. Wcielone w swoje nośniki powracają wtedy, w codziennych praktykach, przypominając mniej reprezentację a bardziej kompana. Najpierw wydarzeń, które zostały uwiecznione, potem wszelakich spotkań z rozmaitych okazji. Towarzysza, który podróżuje z nami w portfelach, oswaja komputerowy pulpit, dekoruje biurko albo czeka w albumie. Przypomina, prowokuje uśmiech, wywołuje smutek, zadumę, kurzy się i starzeje. Prowokuje kontakt, na który odpowiadamy. Całujemy, tulimy, głaszczemy i wycieramy zdjęcia. Powiększamy, drukujemy, oprawiamy i ustawiamy w różnych miejscach. Pokazujemy zdjęcia innym, chcąc podzielić się emocjami. I lubimy je w tym wszystkim nie tylko za to, co przedstawiają, ale bardziej za to, co możemy z nimi zrobić. Za miejsce, które zajmują w naszym życiu.
Warunki uczestnictwa
Takim właśnie związkom, łączącym nas ze zdjęciami osobistymi, poświęcona ma być planowana wystawa. Złożyć się na nią mają reprodukcje fotografii z prywatnych, domowych zbiorów wraz z towarzyszącymi tytułami oraz krótkimi opisami. W tym miejscu zwracamy się do Państwa z propozycją wzięcia udziału w wystawie. Aby to zrobić wystarczy:
- wybrać swoje ulubione zdjęcie (analogowe bądź cyfrowe);
- zatytułować je i krótko opisać co przedstawia;
- napisać za co się owo zdjęcie szczególnie lubi;
- dodać krótki opis historii zdjęcia (kto i kiedy je wykonał, przy jakiej okazji);
- napisać w jaki sposób jest ono na co dzień przechowywane, eksponowane
- jak często, przy jakiej okazji się je ogląda;
- wysłać całość (zdigitalizowaną wersję zdjęcia oraz opisy) do dnia 25 kwietnia, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wybrane zdjęcia złożą się na planowaną wystawę. Oczywiście skontaktujemy się wcześniej z ich autorami, prosząc o zgodę i uzgadniając warunki ekspozycji. Tymczasem jeszcze raz zapraszamy do nadsyłania swoich ulubionych zdjęć!
Wystawa
6 - 26 maja 2010
Wernisaż
6 maja godz. 19:00