W marcu 2010 roku 12 osób z Suwałk wyposażonych w aparaty i kamery wyruszyło - analogicznie do etnografów badających społeczności tradycyjne i kultury ludowe na wsi - do dużego miasta, Warszawy, aby odnaleźć w nim niezwykłe miejsca i ludzi, reprezentujących różne grupy społeczne - narodowe, światopoglądowe, obyczajowe, językowe. …
W marcu 2010 roku 12 osób z Suwałk wyposażonych w aparaty i kamery wyruszyło - analogicznie do etnografów badających społeczności tradycyjne i kultury ludowe na wsi - do dużego miasta, Warszawy, aby odnaleźć w nim niezwykłe miejsca i ludzi, reprezentujących różne grupy społeczne - narodowe, światopoglądowe, obyczajowe, językowe.
Uczestnicy projektu spotkali się m.in. z: panem Ngo Van Tuong, który oprowadził po Warszawie wietnamskiej i był przewodnikiem w spotkaniach ze społecznością wietnamską; rabinem Burtem Schumanem oraz przedstawicielami Gminy Żydowskiej, którzy opowiedzieli o współczesnym żydowskim życiu w Warszawie; Jerzym Majewskim, który oprowadził po Warszawie rosyjskiej; przedstawicielami Elba Squat, którzy opowiedzieli o życiu warszawskich skłotowców.
Bywało, że uczestnicy wyprawy samodzielnie wybierali jakieś zagadnienie dotyczące wielokulturowości w mieście i podczas codziennych wędrówek uchwycili je za pomocą obiektywu kamery czy aparatu - były to np. moda, architektura, obyczajowość itp.
Po zakończeniu wyprawy uczestnicy wrócili do Suwałk z zebranym materiałem i doświadczeniem bezpośredniego styku z różnorodnością. Dzisiaj, za pomocą fotografii, opowiadają o swej przygodzie.
Na wystawie w galerii PAcamera można zobaczyć zdjęcia pięciu osób: Jolanty Grabowskiej, Szymona Jasionowskiego, Marcina Wróbla, Bogusława Wasilewskiego i Macieja Mackiewicza.
Projekt „Miejskie wariacje” zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Fundacji Miasto oraz Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach.
Galeria PAcamera, Suwałki, ul. T. Noniewicza 71,
wystawa czynna od 30 kwietnia