wtorek, 05 listopad 2024
Wewnątrz – fotografie z lat 1959-1966

1----080Wewnątrz to wyjątkowa wystawa zaaranżowana w miejscu dawnej pracowni warszawskiego malarza i fotografa Zbigniewa Dłubaka. Strych, gdzie kiedyś mieściła się pracownia zostanie udostępniony publiczności na dziewięć dni. Pokazane zostaną fotografie z cyklu Egzystencje, który w dużej mierze wykonany był właśnie w pracowni przy Puławskiej. Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia: czytanie Chamowa Mirona Białoszewskiego w wykonaniu …

Wewnątrz – fotografie z lat 1959-1966

1----200Wewnątrz to wyjątkowa wystawa zaaranżowana w miejscu dawnej pracowni warszawskiego malarza i fotografa Zbigniewa Dłubaka. Strych, gdzie kiedyś mieściła się pracownia zostanie udostępniony publiczności na dziewięć dni. Pokazane zostaną fotografie z cyklu Egzystencje, który w dużej mierze wykonany był właśnie w pracowni przy Puławskiej. Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia: czytanie Chamowa Mirona Białoszewskiego w wykonaniu Zygmunta Malanowicza, warsztaty fotograficzne, gra miejska, oprowadzania kuratorskie. W dniu 5 czerwca pracownia Dłubaka będzie jednym z miejsc odwiedzanych w ramach akcji „Uwalnianie przestrzeni” organizowanej przez Nowy Teatr i Dom Spotkań z Historią.

Celem wydarzenia przygotowanego przez Fundację Archeologia Fotografii jest z jednej strony prezentacja fotografii wykonanych w budynku przy Puławskiej 24a w ich rzeczywistym kontekście, z drugiej upowszechnienie wiedzy o istnieniu samej pracowni. Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt czarno-białych fotografii, ukazujących przestrzeń pracowni taką, jaką była, gdy tworzył w niej Zbigniew Dłubak. To zapis najbliższego otoczenia artysty - zwykłe przedmioty, pracowniany bałagan, elementy poddasza, takie jak framuga okna czy kaloryfer. Fotografowane są tak, jakby były wyjątkowe i razem tworzą intensywną opowieść o banalnej na pozór codzienności.

Wystawie towarzyszyć będzie multimedialna prezentacja zdjęć z Mokotowa wykonanych przez Zbigniewa Dłubaka, dzięki czemu pokazana zostanie nie tylko przestrzeń pracowni, ale także widok z okna, ulice i widoki dzielnicy, w której żył i którą inspirował się ich autor. Wystawie towarzyszy także katalog polsko-angielski, z tekstem młodej krytyczki Agaty Pietrasik i fragmentem opowiadania Zbigniewa Dłubaka „Centralne ogrzewanie”.

Pracownia artysty, Warszawa, ul. Puławska 24a (strych, 6 piętro), wystawa czynna od 5 do 13 czerwca w godzinach od 12.00 do 18.00

Kalendarz wydarzeń:

5 czerwca - Uwalnianie Przestrzeni

godz. 16.00 16.30 17.00 17.30

obowiązują zapisy http://www.wylaczsystem.pl/uwalnianie/

W czterech grupach (pracownia nie jest wielka) będzie można zwiedzić poddasze i wystawę, po której oprowadzi Karolina Lewandowska prezeska Fundacji, historyczka sztuki od wielu lat zajmująca się twórczością tego artysty.

6 czerwca – warsztaty fotograficzne – część I

godz. 11.00 – 12.00

ul. Puławska 24a

obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prowadzi Bartłomiej Szołajski.

Dwuetapowe warsztaty fotograficzne Dyskretny urok materii. Na pierwszym spotkaniu uczestnicy zostaną wprowadzenie w temat fotografowania „rzeczywistości ubogiej”, następnie będą mieli kilka dni na wykonanie cyfrowo fotografii, które w czasie drugiego spotkania będą wydrukowane i pokazane w dawnej pracowni Dłubaka.

Więcej o warsztatach na http://www.archeologiafotografii.pl/  > wydarzenia > warsztaty

8 czerwca - warsztaty o fotografii

godz. 18.30

siedziba SDK, ul. Jana Sebastiana Bacha 15

Prowadzi Joanna Kinowska.

Warsztaty organizowane przez Służewski Dom Kultury, w ramach klubu fotograficznego dla dorosłych. Oprócz tego, w dniach 9-10 czerwca w warsztatach w pracowni Dłubaka wezmą udział dwie grupy młodzieży z Mokotowa.

10 czerwca – czytanie „Chamowa” Mirona Białoszewskiego

godz. 19.00 i 20.00

ul. Puławska 24a

obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

czyta Zygmunt Malanowicz, wybór fragmentów Jarosław Topolewski

„Chamowo” Mirona Białoszewskiego to zapis roku z życia poety, kiedy zamieszkał w mrówkowcu przy ul. Lizbońskiej w Warszawie. Białoszewski dokonuje „badań w terenie”, opisuje życie bloku i jego mieszkańców, wsłuchuje się w jego odgłosy, widzi go jako nieznaną wyspę, na której znalazł się nagle, niczym Robinson Crusoe. W kontekście projektu „Wewnątrz” ważna jest relacja pomiędzy tym tekstem a fotografiami Zbigniewa Dłubaka z czasów, gdy artysta mieszkał przy Puławskiej.

12 czerwca – warsztaty fotograficzne – cześć II

godz. 17.00 – 19.00

ul. Puławska 24a

(tylko dla uczestników części I)

13 czerwca - gra miejska „Mokotów Dłubaka”

w godz. 10.00 - 14.00

początek gry: ul. Puławska 37, dawny Teatr Nowy

obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizator: Służewski Dom Kultury, prowadzenie Sebastian Łabęda

Uczestnicy poruszając się w grupach z mapą po „Mokotowie Dłubaka” będą rozwiązywać zadania dotyczące dzielnicy i związanych z nią ciekawostek oraz zapoznają się z fotografiami i poglądami na fotografię Zbigniewa Dłubaka. Walczyć o zwycięstwo będzie można w dwóch kategoriach wiekowych (do i od 15 lat). Wśród zwycięzców będą rozlosowane nagrody.

Więcej informacji o twórczości Zbigniewa Dłubaka pod adresem:

http://www.archeologiafotografii.pl/pl/zbigniewdlubak

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego