piątek, 01 listopad 2024
„Nie mamy tu miasta trwającego... Opowieść o pałacach przy trakcie królewskim”

zdjecie---080Dom Spotkań z Historią zaprasza w sobotę 7 sierpnia 2010 o godz. 12.00 na Spacer po wystawie „Nie mamy tu miasta trwającego... Opowieść o pałacach przy Trakcie Królewskim”.
Miejsce: Galeria Plenerowa DSH na skwerze Wizytek, na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie …

„Nie mamy tu miasta trwającego... Opowieść o pałacach przy trakcie królewskim”

zdjecie---400
Fotografia: 1930 rok. Senatorska 37, Pałac Błękitny. Rodzina Zamoyskich.
Zbiory prywatne

Dom Spotkań z Historią zaprasza w sobotę 7 sierpnia 2010 o godz. 12.00 na Spacer po wystawie „Nie mamy tu miasta trwającego... Opowieść o pałacach przy Trakcie Królewskim”.

Miejsce: Galeria Plenerowa DSH na skwerze Wizytek, na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie

Autor ekspozycji Marcin Brzeziński zaprasza na wyjątkowy spacer po dawnej Warszawie i barwne opowieści o rodach arystokratycznych stolicy – Belina-Brzozowskich, de Bourbon, Branickich, Czetwertyńskich, Kossakowskich, Potockich, Przeździeckich, Raczyńskich, Radziwiłłów, Sobańskich, Tyszkiewiczów, Wielopolskich, Zamoyskich. Oprowadzi po wystawie plenerowej Domu Spotkań z Historią Nie mamy tu miasta trwającego...

Opowieść o pałacach przy Trakcie Królewskim, opowie o historii rezydencji, życiu ich właścicieli, zbiorach sztuki i księgozbiorach.

Wystawa pokazuje wielkomiejskie rezydencje, które przed 1939 rokiem należały do arystokracji. Większość z nich uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego. Te, które odbudowano, tylko zewnętrznie przypominają dawne budowle. Domy arystokracji znacjonalizowano i przekazano różnym instytucjom. Pokazujemy wnętrza rezydencji, portrety właścicieli, zdjęcia z przyjęć, ślubów, wakacji. Krótkie informacje o historii domów, cytaty z pamiętników, opisujące życie w pałacach, przybliżają klimat życia przedwojennej arystokracji warszawskiej.


Galeria Plenerowa DSH, Skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, Warszawa,
wystawa czynna do 15 października