Podczas wystawy, zrealizowanej we współpracy z Ambasadą Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie, zaprezentowane zostaną – po raz pierwszy w Polsce! – prace klasyka światowej fotografii Edwarda Steichena oraz prace współczesnych artystów: Christiana Aschmana, Andrzeja Dragana, Stevena Jamesa Scotta, Jeanine Unsen oraz ...
Podczas wystawy, zrealizowanej we współpracy z Ambasadą Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie, zaprezentowane zostaną – po raz pierwszy w Polsce! – prace klasyka światowej fotografii Edwarda Steichena oraz prace współczesnych artystów: Christiana Aschmana, Andrzeja Dragana, Stevena Jamesa Scotta, Jeanine Unsen oraz Magdy Wunsche.
Sztuka Steichena, jak i jego rola w historii światowej sztuki, jest nie do przecenienia. Jak napisał Ronald Dofing, Ambasador Luksemburga w Polsce „(…) Wielkie Księstwo Luksemburga dumnie sprawuje opiekę nad artystycznym dziedzictwem Steichena, w szczególności tak istotnym jak wystawa “The Family of Man”, projekt światowej pamięci UNESCO, oraz “The Bitter Years”, które przekazane zostały NCA (Narodowe Centrum Audiowizualne w Luksemburgu). (Ta wystawa to) zestawienie klasycznych portretów Edwarda Steichena z pracami wyjątkowych współczesnych twórców, odzwierciedlające artystyczny dialog ukazujący źródło inspiracji, którym Edward Steichen pozostaje po dziś dzień.”
Steichen posiadł moc stawania się bliskim swoim bohaterom, równocześnie jednak pozostania dla nich niewidzialnym. Bohaterowie fotografii Steichena zdają się zatraceni w sobie przed jego obiektywem, lecz na tyle bezpieczni w jego obecności aby pozwolić, by sytuacja zaistniała. Dokonania Steichena są kamieniem milowym w historii sztuki i uznane być mogą za unikatowy szlak, którym inni mogą podążać. Szczęśliwie, ma godnych kontynuatorów.
Wystawa, prezentując różnorodne przykłady współczesnej fotografii portretowej
w odniesieniu do dzieł klasyki fotografii Steichena, stanowi analizę roli oraz symboliki tego gatunku na przestrzeni lat.
Karolina Harazim, Galeria Pauza
Organizatorzy wystawy:
Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce
Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej Pauza
Galeria Pauza, Kraków, ul. Floriańska 18/5, II piętro, wystawa czynna od 26 sierpnia do 17 września