Hiszpańskie San Fermin w obiektywie Daniela Pacha
Fenomenowi hiszpańskiej Pampeluny, zmieniającej się podczas San Fermin, z małego, trzystutysięcznego miasta w półtoramilionową aglomerację turystów, poświęcona jest najnowsza wystawa prac znanego fotografika Daniela Pacha, którą będzie można oglądać od 10 lipca w Toruniu. …
Hiszpańskie San Fermin w obiektywie Daniela Pacha
Fenomenowi hiszpańskiej Pampeluny, zmieniającej się podczas San Fermin, z małego, trzystutysięcznego miasta w półtoramilionową aglomerację turystów, poświęcona jest najnowsza wystawa prac znanego fotografika Daniela Pacha, którą będzie można oglądać od 10 lipca w Toruniu.
,,Zdjęcia powstały podczas mojego kilkudniowego pobytu w kraju Basków – wyjaśnia fotoreporter. Do Pampeluny na San Fermin, przyjeżdżają turyści nawet z odległej Nowej Zelandii. Podczas fiesty, tysiące ludzi zgromadzonych na placach i ulicach rozpoczyna wielką zabawę, śpiewając i tańcząc na cześć Świętego Fermina.”
Początki hiszpańskiego święta, odbywającego się co roku od 6 do 14 lipca, sięgają XIV wieku. Święty Fermin był jednym z pierwszych chrześcijan, nawróconych przez biskupa francuskiej Tuluzy. Został on biskupem Amiens we Francji i zginął męczeńską śmiercią. Dlatego panuelo, chustka zakładana przez pampeluńczyków podczas uroczystości jest czerwona.
Podczas hiszpańskiego święta odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych, koncertów, pokazów tańca. Mieszkańcy i goście zakładają stroje w dwóch kolorach San Fermin – bieli i czerwieni. Święto związane jest też z enciero, czyli gonitwą byków ulicami miasta, choć przede wszystkim ma ono jednak charakter religijny.
,,Zafascynowały mnie powieści Hemingwaya, których akcja rozgrywa się w Hiszpanii – wyjaśnia Daniel Pach. Niezwykle malownicze, wydały mi się opisy przyrody, krajobrazów kraju Basków, gonitwy byków. Moim marzeniem jest przemierzenie i sfotografowanie, liczącego ponad osiemset kilometrów szlaku św. Jakuba, jednego z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych średniowiecznych pątników”
Wystawa fotograficzna Daniela Pacha, towarzyszy toruńskim obchodom San Fermin. Pampeluna i Toruń toczą wspólną walkę o zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Historyczne porozumienie między miastami zostało zawarte w 2008 roku, w unijnej siedzibie Komitetu Regionów w Brukseli. Umowa między miastami przewiduje współpracę kulturalną oraz wspólne działania promocyjne.