– „Misteria Kalwaryjskie”
Krakowski Klub Fotograficzny.
„Z wysokości krzyża inaczej się patrzy na świat, mimo , że jest się człowiekiem…” – to słowa jednego z odtwórców roli Chrystusa w Misteriach Pasyjnych. Podobnie fotografia pozwala mi na inne spojrzenie na świat. Umożliwia np. skupienie się na szczegółach lub zestawienie obok siebie zdjęć wykonanych w różnych miejscach i czasie. …
– „Misteria Kalwaryjskie”
Krakowski Klub Fotograficzny.
„Z wysokości krzyża inaczej się patrzy na świat, mimo , że jest się człowiekiem…” – to słowa jednego z odtwórców roli Chrystusa w Misteriach Pasyjnych. Podobnie fotografia pozwala mi na inne spojrzenie na świat. Umożliwia np. skupienie się na szczegółach lub zestawienie obok siebie zdjęć wykonanych w różnych miejscach i czasie.
Moja fascynacja Misteriami rozpoczęła się w Niedzielę Palmową 1993 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie tradycje wystawiania plenerowej drogi krzyżowej sięgają XVII w. Zauroczyła mnie atmosfera wielkiego skupienia modlitewnego zmieszana z jarmarczno – odpustowymi kramami. I jeszcze ktoś powiedział, że trzeba mieć pozwolenie by to fotografować – po 2 minutach już je posiadałem. A potem, pełna błota, droga między kaplicami i wielotysięczne tłumy. Lub słońce, śnieg, cisza i garstka pątników w Kalwarii Pacławskiej, gdzie Misteria wystawiano od XVI wieku, a w 1995 roku odprawiono je pierwszy raz po wojnie. Czy wreszcie bardzo rozbudowane przedstawienie w Górce Klasztornej.
Wiele tysięcy kadrów, wiele przedeptanego błota, wiele przejechanych kilometrów. Różne miejsca, różny czas, różni ludzie. A Droga Krzyżowa zawsze jedna.
Zdjęcia powstawały w latach 1993 – 2004, w trakcie trwania Misteriów Pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Paclawskiej i Górce Klasztornej.
Janusz Skórski (ur. 1966, Kraków)
Z wykształcenia elektronik, eksperymenty z fotografią rozpoczął już w szkole podstawowej.
W latach 1986-88 pracując w reporterskich ekipach filmowych w Telewizji Kraków doskonalił swój warsztat. Od 1990 roku pracuje w laboratoriach fotograficznych współpracując jednocześnie z wieloma czasopismami. W 2005 roku został wiceprezesem Krakowskiego Klubu Fotograficznego, w którym działa nieprzerwanie od czternastu lat.
Jego ulubione tematy to pejzaż, malowanie światłem czy misteria.
Ma na swym koncie 9 wystaw indywidualnych, wielokrotnie prezentowanych w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Niemczech i Danii. Brał dział w wielu krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych i wystawach zbiorowych w Polsce, Danii, Francji, Niemczech, Słowacji i Białorusi gdzie wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany.
Wystawy indywidualne:
Romeo i Julia ’92 (1992) – fotografie z głośnego spektaklu „Romeo i Julia” w wykonaniu skinów i punków w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie
Misteria Kalwaryjskie (1995) – zdjęcia z Misteriów Pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, która do dziś, co roku jest prezentowana w różnych miejscach w Polsce
Uwaga! Auto (1998) – zdjęcia z krakowskiej edycji rajdu starych samochodów (prezentowana m. in. W Trieście)
PraKraNor (2005) – przedstawia malowniczą Pragę, Kraków i Norymbergę
Kalwaria (2006) – zdjęcia z Misteriów Pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pacławskiej i Górce Klasztornej
Patrzę na Kraków… (2007) – nastrojowe zdjęcia „nie-spiesznego” Krakowa
Krym (2009)
Lwów, Grodno, Wilno (2009)
Nad Niemnem - Grodno i okolice(2009)
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, Wieliczka, Rynek Górny 6,
wystawa czynna od 6 marca do 9 kwietnia,
http://www.ckit.wieliczka.pl
Z życia Towarzystw i Klubów Fotograficznych