– ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
W bieżącym roku mija 70 lat od popełnienia zbrodni katyńskiej. Jednym z elementów uczczenia tej rocznicy i dalszego wzbogacenia wiedzy o tym wydarzeniu jest wystawa „Kłamstwo katyńskie” ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt fotogramów oraz plansze wielkoformatowe. …
– ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
W bieżącym roku mija 70 lat od popełnienia zbrodni katyńskiej. Jednym z elementów uczczenia tej rocznicy i dalszego wzbogacenia wiedzy o tym wydarzeniu jest wystawa „Kłamstwo katyńskie” ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt fotogramów oraz plansze wielkoformatowe.
Wystawę otwierają zdjęcia ukazujące współpracę sowiecko-niemiecką po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. Następny wątek tematyczny dotyczy odkrycia i badania zbrodni katyńskiej. Zasadniczą część wystawy tworzą materiały demaskujące działania władz usiłujących ukryć prawdę oraz wieloletnią walkę działaczy opozycyjnych ujawniających wiedzę o jej sprawcach.
Szczególne znaczenie w zachowaniu pamięci o pomordowanych ma archiwum doktora Robla oraz materiały ze zbiorów Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Ukazują one zarówno dokumenty, pamiątki, jak i zdjęcia pomordowanych.
Cennym wzbogaceniem fotogramów są dokumenty zaprezentowane dzięki Lubuskiej Rodzinie Katyńskiej. Dotyczą one między innymi tak zwanej ukraińskiej listy katyńskiej obejmującej tajny cmentarz NKWD w Bykowni.
Kurator Longin Dzieżyc
Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, al. Niepodległości 15,
wystawa czynna od 17 marca do 9 maja,
www.zgora.pl/muzeum