I Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych
Patronat medialny – miesięcznik FOTO
W dniach 7-9 sierpnia w Jarosławiu odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych. Wystawy prezentowane podczas tego wydarzenia wyłonione zostały w drodze konkursu. Łącznie nadesłano 294 propozycje wystaw. Ich autorami było 205 młodych ludzi do 30 roku życia pochodzący z Polski, Czech, Łotwy i Ukrainy. Jury składające się z artystów fotografików, przedstawicieli Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz wykładowców Akademii ...
I Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych
Patronat medialny – miesięcznik FOTO
W dniach 7-9 sierpnia w Jarosławiu odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Fotografii Młodych. Wystawy prezentowane podczas tego wydarzenia wyłonione zostały w drodze konkursu. Łącznie nadesłano 294 propozycje wystaw. Ich autorami było 205 młodych ludzi do 30 roku życia pochodzący z Polski, Czech, Łotwy i Ukrainy. Jury składające się z artystów fotografików, przedstawicieli Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz wykładowców Akademii Fotografii obejrzało ponad 6500 zdjęć aby wybrać 11 najlepszych zestawów. I MIEJSCE zajął Michał Giedrojć, który w swojej wystawie „Dream” probował pokazać samotność jednostki w bardzo odrealnionej rzeczywistości umieszczając ja w miejsca nieprzyjazne, niepokojące, potęgujące wrażenie odizolowania. Postacie wkomponowane w inną rzeczywistość, próbują odnaleźć się w nowym otoczeniu. II Miejsce - Yuriy Dyachyshyn, III Miejsce - Paweł Bajew, Wyróżnienia otrzymali Aleksandra Śnieżek, Jan Wolak - Dyszyński, Andrzej Furs, Beata Rokita, Anna Bodnar, Marzena Słowik, Tomasz Wiech i Marcin Głuszek.
Nagrodzone ekspozycje zawisną w ogólnodostępnej przestrzeni, w miejscach gdzie zwykle sztuka nie dociera. Fotografia stanie się codziennością. Będzie prezentowana między innymi w autobusach, witrynach sklepowych, stacji PKP, w klubach, pubach i restauracjach. Miasto zamieni się w jedną wielką galerię, obok której nie będzie można przejść obojętnie.
Sierpniowy festiwal to nie tylko prezentacja młodej rozwijającej się sztuki fotograficznej. W programie również znajdą się warsztaty fotografii studyjnej i kreacyjnej, prezentacja sprzętu fotograficznego oraz oświetleniowego, pokazy slajdów, filmów i diaporam. W jarosławskich kawiarniach odbędą się spotkania autorskie z cenionymi przedstawicielami polskiej fotografii a podczas przeglądu portfolio uczestnicy będą mieli okazję uzyskać wiele cennych wskazówek dotyczących swoich prac. Omówione zostaną mocne i słabe strony prezentowanych fotografii, a zaproszeni goście podzielą się wiedzą oraz postarają się wskazać uczestnikom dalsze perspektywy rozwoju.
Program I Festiwalu Fotografii Młodych
piątek: (7 sierpnia)
11.00 – konferencja prasowa (Ratusz)
13.30 –Warsztaty fotografii kreacyjnej
- prowadzi Michał Drozd - (Obowiązują wcześniejsze zapisy)
17.00 - Wystawa Towarzysząca Marcin Bociński - „Mury”
- Galeria Przedmiotu róg Rynek/ul. Opolska
18.00 – Oficjalne Otwarcie Festiwalu
- wernisaż - Michał Giedrojć - "Dreams"
Michał Giedrojć - słupszczanin, rocznik 1980. Zajmuję się fotografią od 12 lat. Interesuje mnie fotografia kreatywna, z rzeczywistością przefiltrowaną przez moją własną wrażliwość, choć cenię też klasyczny portret.
- wernisaż - Anna Bodnar - "Jak we śnie”
- Kamienica Attavantich, Rynek 5
Anna Bodnar - Urodzona w 1982 roku. Mieszka w Bielsku-Białej. Z wykształcenia filolog i grafik komputerowy. Obecnie współwłaściciel agencji reklamowej. Fotografuje od paru lat. Od marca 2008 członek Związku Polskich Artystów Fotografików. O sobie: ”Odkąd pamiętam interesuje mnie sztuka wizualna, gdyż często przekazuje więcej niż słowa. Przez całe życie szukałam artystycznego sposobu wyrażenia siebie. To, co robię to moja pasja, to niechęć do „plastikowego” świata. Źródłem inspiracji jest dla mnie życie codzienne jak również literatura piękna. Do swoich prac mam bardzo emocjonalny stosunek, ponieważ w dużej mierze wyrażają mnie. W swojej twórczości posługuję się fotografią oraz różnymi programami do obróbki grafiki. W pracy bardzo często wykorzystuję najtańszą, zawsze punktualną modelkę, czyli siebie.”
19.45 –Yuriy Dyachyshyn - "Karpaccy Pasterze"
- Galeria Rynek 6
Yuriy Dyachyshyn - Urodził się w 1980 roku we Lwowie, Fotografią zajmuje się od 2002 roku, 2004-2007 – fotograf gazety „Ekspres” (Lwów), Od roku 2007 – fotograf niezależny ( freelancer), Członek Narodowej Spółki Fotografików Ukrainy, Mieszka i pracuje we Lwowie, Ulubiony styl “Life”, Autor 7 indywidualnych wystaw we Lwowie, Odessie, Dnipropetrowsku. Uczestnik ponad 120 wystaw i salonów w Ukrainie і Europie. Zwycięzca i laureat ponad 20 konkursów fotograficznych.
20.30 - Marcin Głuszek – „Śladami błogosławionej Karoliny"
- Kolegiata, Plac ks. Piotra Skargi 2
Marcin Głuszek - Zajęciem jakim jest świadome fotografowanie param się od 1999 roku, zaczynając przygodę na Zenicie od mojego dziadka. Wcześniej jako ośmio- dziesięcio latek używałem Smeny M8, którym próbowałem fotografować, ale nic nie wychodziło. Tuż po maturze dostałem się na studia do Cieszyna na etnologię. W międzyczasie byłem trzykrotnie uczestnikiem polsko- niemieckich warsztatów fotograficznych w Oświęcimiu, później poprowadziłem je- również trzykrotnie. W 2003 roku praktykowałem w bielskiej Gazecie Wyborczej jako fotoreporter, obecnie w swojej pracy również mam stały kontakt z fotografią, chociaż niekoniecznie profilowany pod kątem moich aspiracji. Mam swoich mistrzów fotografii, zarówno takich którzy mnie uczyli, jak i takich od których chciałbym brać nauki. Inspiruje mnie człowiek, jego otoczenie, środowisko, oraz wszystko to co rozumie się jako szeroko pojętą antropologię wizualną. Fotografuję zwykle czarno- biało, negatywowo. Teraz ociężale przesiadam się na cyfrę. Nie ma to jak umoczyć sobie ręce po pachy w utrwalaczu- kto robił, to wie, kto nie, niech żałuje. PC to nie wszystko! Fotografuję, bo lubię.
21.00 – Marzena Słowik - "Bliżej natury"
- Restauracja Trattoria, ul. Kasztelańska 1
Marzena Słowik - Jestem studentką V roku Filologii polskiej na UJK w Kielcach. Fotografią zajmuję się od trzech lat. Jest ona dla mnie formą ekspresji i uzależnieniem. Zajmuję się nią od trzech lat i od tego czasu inaczej postrzegam to, co mnie otacza. Warte uwagi stały się ludzkie twarze, gdy im się wydaje, że nikt nie patrzy. Zwykłe przedmioty w niezwykłym otoczeniu lub perspektywie. Zestawienia kształtów i kolorów. Cienie raz krótkie - raz długie, te które można zidentyfikować i abstrakcyjne ich układy. Odbicia w wodzie, szybach okien samochodowych, kolorowych wystawach sklepowych, brudnych lustrach. Wszystko to można obserwować dzięki światłu. To ono jest najważniejsze i najciekawsze: muska, rysuje, zniekształca. Może być środkiem do pokazania czegoś ciekawie lub obiektem samym w sobie.
22.00 – prezentacja laureatów – Beata Rokita, Aleksandra Śnieżek, Tomasz Wiech
- Klub Divina Commedia, ul. Lubelska 19
Beata Rokita - Fotografią interesuję się od 10 lat, zaczęło się od zenita 12xp i kółka fotograficznego. Od tego momentu fotografia stała się moją pasją. Staram się pokazać poprzez swoje zdjęcia świat, którego większość z nas nie dostrzega w codziennych zmaganiach z życiem.. Metafizyka ma dla mnie ogromne znaczenie, odczuwanie, dostrzeganie tego co mało widoczne. Wiele inspiracji do moich zdjęć pochodzi właśnie ze świata wyobrażeń, innego odbierania rzeczywistości.
Aleksandra Śnieżek - Urodzona w Jeleniej Górze 24 lata temu. Obecnie mieszkanka Wrocławia, fotograf, grafik i studentka II roku Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. Moje przemyślenia na temat fotografii krążą głównie wokół możliwości wyrażania emocji poprzez obraz. Intrygują mnie fotografie, które z pozoru przypominają czysty dokument, a które jednocześnie zawierają w sobie lawinę subtelnych podpowiedzi i kluczy, przez co pozwalają na odczytanie naszych myśli przez osoby niewtajemniczone. Staram się zatrzymać obrazy ukryte w podświadomości, które przenikają naszą codzienność przez ułamek sekundy. Jedno zdjęcie nie potrafi oddać charakteru całej osoby, dlatego nie zajmuję się portretem.
Tomasz Wiech - Ur. 1979, od ponad czterech lat pracuje w krakowskiej redakcji "Gazety Wyborczej". Z racji wykonywanego zawodu fotografuje wszystko, ale najbardziej lubi fotografować takie miejsca i sytuacje gdzie się pozornie nic nie dzieje. Zdobył kilka nagród na konkursach fotograficznych m.in. na Grand Press Photo, WBK Press Photo, Newsreportaż i World Press Photo. Interesuje go obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie pracuje nad tym, aby wreszcie zrobić Zdjęcie Swojego Życia.
23.00 – Wieczór festiwalowy
- Klub Divina Commedia, ul. Lubelska 19
sobota: (8 sierpnia)
10.00 – Przegląd portfolio - (Obowiązują wcześniejsze zapisy)
14.00 – Warsztaty fotografii kreacyjnej
- prowadzi Michał Drozd - (Obowiązują wcześniejsze zapisy)
16.00 – prezentacja sprzętu Canon
- Kamienica Attavantich, Rynek 5
18.00 – Paweł Bajew „Dziwadła”
- Mała Galeria MOK, pl. A. Mickiewicza 6
Paweł Bajew - Od zawsze interesowałem się sztuką. Rysowałem , malowałem , robiłem „coś z niczego” W maju 2007r. Wszedłem na jeden z portali internetowych o tematyce fotografii i dostrzegłem piękno również w tej dziedzinie sztuki . Postanowiłem się tym zająć. Kupiłem aparat i zacząłem robić zdjęcia. Fotografia stała się moją wielką pasją. W sztuce cenię sobie oryginalność. Nigdy nikogo nie naśladuje i staram się zawsze robić swoje. Nie mam swojego idola-mistrza. Jestem samoukiem. Mam dużo oryginalnych pomysłów na których głównie opierają się moje fotografie. Na co dzień pracuje w sklepie z odzieżą jako sprzedawca, ale jestem dobrej myśli ze kiedyś to się zmieni
18.45 - Jan Wolak - Dyszyński - "Kobiety Polskie”
- Kawiarnia Black Cafe, ul. Lubelska 9/9
Jan Wolak - Dyszyński - Fotografia jest sposobem na postrzeganie świata, na zatrzymanie się, na zabawę i pracę. Potrafię wyjść z łóżka gdy mam zapalenie oskrzeli i zapalenie spojówek i na czas sesji zdjęciowej czuć się jak zwykle – na zwiększonych obrotach. To coś co motywuje mnie do tego aby za pomocą autostopu, pojechać w losowo-wybranym kierunku na spotkanie z człowiekiem. W fotografii, to zawsze chodzi o człowieka – niezależnie czy to będzie portret, reportaż, czy okładka na magazyn studencki. Na co dzień pracuję w magazynie studenckim bis (www.bis.agh.edu.pl) gdzie zajmuję się produkcją zdjęć i foto-edycją. Pasjonuję się i kolekcjonuję stare aparaty analogowe. Podróżuję przy każdej okazji.
19.30 - spotkanie autorskie z Katarzyną Rzeszowską
- Klub Divina Commedia, ul Lubelska 19
20.15 - Prezentacja oświetlenia studyjnego Fomei
- prowadzone przez Leonarda Karpiłowskiego i Łukasza Borowskiego Medikon Polska - Rynek Miasta
22:00 –Andrzej Furs - "Miasto Łódź"
- Klub Divina Commedia, ul. Lubelska 19
Andrzej Furs -Urodził się 18 stycznia 1984 roku. Fotografuje od 12 roku życia. W 2006 roku ukończył studia na kierunku fotografia w Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Krośnie. Obecnie studiuje kierunek Artystyczna Grafika Komputerowa na wydziale sztuk pięknych i projektowych Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi.
Na swoim koncie ma wiele nagród, wyróżnień oraz autorskich wystaw. W 2007 roku zajął drugie miejsce w ogólnoświatowym konkursie fotografii profesjonalnej Sony World Photography Awards 2008 w kategorii architektura . Również w 2007 roku otrzymał wyróżnienie specjalne od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Fotografuje głównie przyrodę. Od dwóch lat przyswoił sobie temat portretu oraz fotografii industrialnej.
Fotografie Andrzej można oglądać w wielu prywatnych zbiorach. Część jego prac można zobaczyć na stronach www.andrzejfurs.carbonmade.com oraz www.nadir.digart.pl
23.00 – Wieczór festiwalowy
- Klub Divina Commedia, ul. Lubelska 19
niedziela: (9 sierpnia)
11.00 – "Nowości fotograficzne na polskim rynku wydawniczym"
prezentacja: Krzysztof Makowski, Galeria f5 & Księgarnia Fotograficzna - Kamienica Attavantich, Rynek 5
11.30 – warsztaty studyjne z użyciem profesjonalnego oświetlenia FOMEI
- prowadzi Leonard Karpiłowski - (Obowiązują wcześniejsze zapisy)
12.30 – Prezentacja możliwości systemu wydruków fotograficznych, opartego na papierach ILFORD i FOMEI, drukarce EPSON i monitorze EIZO
– prowadzi Szymon Aksienionek Medikon Polska - Kamienica Attavantich Rynek 5
15.00 –Spotkanie autorskie z Włodzimierzem Krzemińskim
- Galeria Przedmiotu, róg Rynek/ul. Opolska
17.00 – Podsumowanie i zakończenie festiwalu
- Miejski Ośrodek Kultury, pl. A. Mickiewicza 6
18.00 – Pokaz konkursowy IV Ogólnopolskiego Festiwalu Diaporam Cyfrowych
- Miejski Ośrodek Kultury, pl. A. Mickiewicza 6
DODATKOWO - 7 - 9 sierpnia
Beata Rokita - "Oddechy" - wystawa objazdowa
- Autobus MZK, Linia nr 0
Aleksandra Śnieżek - "Basen”
- stacja PKP
Yuriy Duachyschyn - II część ekspozycji
- Hotel Hetman, ul. Tarnowskiego 18
Tomasz Wiech „W Polce”
- Witryny sklepowe Domu Handlowego „Centrum”, ul. Lubelska 4
Marzena Słowik - „Bliżej natury”
- witryny sklepowe, ul. Grodzka
Kawiarenka internetowa i czytelnia Fotograficzna
- Miejski Ośrodek Kultury, pl A. Mickiewicza 6
Ekspozycja pokonkursowa prac zakwalifikowanych i nagrodzonych
w I edycji ogólnopolskiego konkursu„Fotograficzna Publikacja Roku 2008“
- Kamienica Attavantich, Rynek 5
Stoisko Księgarni Fotograficznej f5
- Kamienica Attavantich, Rynek 5