Niektóre akcesoria są tak oczywiste, że trudno sobie wyobrazić, iż mogłyby być zupełnie inne. Oto przed nami pasek do noszenia aparatu fotograficznego. Niby nic, zwykły pasek wiszący na szyi, ale czy na pewno?
Gdy aparat jest lekki i nosi się go rzadko, to sposób noszenia podczas fotografowania nie ma żadnego znaczenia. Cóż jednak zrobić, gdy nosimy przysłowiową „cegłę” – Canon EOS 1Ds MKIII, Nikon D3 itd. zobiektywem 2,8/70-200 mm, czy nawet coś nieco lżejszego. Gdy nosimy pół godziny to nic, ale kiedy dźwigamy sprzęt już dłuższy czas, to staje się to bardzo niewygodne. Z biegiem lat następuje zwyrodnienie kręgów szyjnych i pogłębia się dyskomfort. Pamiętam, jak kiedyś po wielu godzinach noszenia czegoś takiego na szyi miałem serdecznie dość i odruchowo przesunąłem pasek na ramiona. Odciążyło to szyję dając nieopisaną ulgę. Trwało to krótko, bo pasek zsuwał się z powrotem i dalej wrzynał się wkręgosłup.
Na pewno ramiona mają znacznie większą nośność niż szyja, oferują ogromny komfort noszenia nawet bardzo ciężkiego sprzętu isą zdrowotnie zdecydowanie bezpieczniejsze.
Jak powiesić aparat fotograficzny na ramionach, by nie stracić na funkcjonalności, chronić własne zdrowie i mieć wygodę? Odpowiedzią na to pytanie są naramienne szelki SAFARI do noszenia aparatów fotograficznych francuskiej firmy Trekking.
SAFARI WPRAKTYCE
Wymiary nosidełka SAFARI i jego możliwości regulacji dostosowane są do osób raczej wysokich ibarczystych. Testy praktyczne zostały wykonane na szczupłej, bardzo zgrabnej kobiecie owzroście 170 cm i mężczyźnie o wzroście 181 cm.
Testy miały na celu sprawdzenie swobody poruszania aparatem fotograficznym wróżnych pozycjach ciała.
Swoboda poruszania aparatem fotograficznym obejmowała zdjęcia poziome i pionowe wykonywane na wprost, w dół i w górę oraz spojrzenie na ekran monitora.
Aparat fotograficzny został powieszony tak, by nie dotykał do klamry paska od spodni czyli wisiał nieco powyżej pasa. Chodzi oto, by klamra paska nie porysowała korpusu aparatu fotograficznego i nie uszkodziła wyświetlacza. By to uzyskać należało skrócić maksymalnie paski nośne u osoby niższej i wydłużyć paski z zatrzaskami, do których bezpośrednio przymocowany jest aparat fotograficzny. Im wyższa osoba, tym bardziej można wydłużyć paski nośne, co dodatkowo poprawia komfort korzystania z systemu SAFARI.