Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej – FIAP – istnieje już od 58 lat i co dwa lata odbywa się kongres, w którym biorą udział przedstawiciele krajów do nich należących a jest ich około 80 z różnych kontynentów – oczywiscie najwięcej z Europy (43), ponieważ idea założenia takiej federacji powstała w Belgii a kongresy przez wiele lat odbywały się w Europie. Z biegiem czasu wstąpiły do FIAP kraje innych kontynentów, najwięcej z Azji (17). Już dwukrotnie kongres FIAP zorganizowali Chińczycy, a za dwa lata odbędzie się w Wietnamie. Od roku 1970 brałam udział w 16 kongresach jako przedstawiciel Polski i współpracowałam z kilkoma komisjami (ds. młodzieży, statutową, jubileuszową i audiowizualną). Miałam okazję poznać szefów komisji i kolejnych prezesów miedzy innymi, nieżyjących już: Belga, założyciela FIAP dr. Van de Wyera, który funkcje te pełnił przez 26 lat, Greka Xenophona Argyrisa i jedyną kobietę, która zmarła w maju tego roku, Szwajcarkę Odette Bretscher. poza tym funkcje prezesa pełnili Belg Mauirice Dorikens i Hiszpan Enric Pamies a od 9 lat Luksemburczyk Emile Wanderscheid, ponownie w tym roku wybrany. Przez 14 lat przedtem był sekretarzem generalnym FIAP, a w roku 1989 uczestniczył w obradach Światowej Komisji FIAP ds. młodzieży w Szczecinie w ramach miesiąca fotografii, zorganizowanego przez ZPAF z okazji 150-lecia ogłoszenia wynalazku fotografii.
W skład prezydium Federacji wchodzili dotychczas Europejczycy a językiem najczęściej używanym był francuski. Wyjątkowo w komisji ds. młodzieży, w której pełniłam przez 25 lat funkcje rzecznika prasowego, mówiło się po niemiecku. Na kongresach oczywiście tłumaczono symultanicznie język francuski na angielski i niemiecki. Obecnie częściej słyszy się przemawiających po angielsku, ponieważ coraz więcej krajów pozaeuropejskich wstępuje do tej Federacji. Na trzecim miejscu jest język hiszpański z uwagi na kraje Południowej Ameryki. Po raz pierwszy w prezydium znalazł się przedstawiciel kraju z Azji (Singapur), wybrany w tym roku na kongresie w Żylinie. Przegrał jednak Chińczyk z wieloletnim wiceprezesem z Andory. Delegatów z Azji warz z osobami towarzyszącymi wśród tych 150 gości na Słowacji było bardzo dużo. Jednakże uprawnionych do głosowania było 37 delegatów, a 15 z nich reprezentowało jeszcze drugi kraj. Od kilku lat do FIAP należą również indywidualne kluby (regionalne lub lokalne), jeśli w ich kraju nie ma federacji narodowej, ale nie maja one takich samych uprawnień.
Obecnie w prezydium FIAP są poza prezesem Luksemburczykiem, wiceprezesem z Andory, dwaj Austriacy, Włoch i przedstawiciel San Marino i Singapuru (jedyny spoza Europy). Od roku 2006 FIAP ma w Paryżu swoja siedzibę i galerię, w której odbywają się regularne wystawy, a poza tym wydaje tam dwujęzyczny kwartalnik PHOT ART.
29 Kongres FIAP
- Szczegóły
- Krystyna Łyczywek
- Kategoria: Kalendarium
- Odsłony: 6237
Spis treści
Strona 1 z 2